Novi primjer besramne krađe na Gradskom groblju! U noći s nedjelje 18. na ponedjeljak 19. kolovoza nepoznati su počinitelji skinuli i odnijeli bakrene oluke s grobnice Stolnog kaptola i crkvice Uskrsnuća Isusova. Ukradeno je 30-ak metara oluka, čime je nastala materijalna šteta od najmanje 5.000 kuna. Da na dvama sakralnim objektima, koji imaju vrijednost spomeničke baštine, u središtu Gradskoga groblja nedostaju oluci, primijetili su Univerzalovi radnici za redovnog jutarnjeg ophoda, a slučaj je prijavljen policiji.

Dok Grad i Univerzal neprestano ulažu u đakovačka groblja, neki, nažalost, postupcima za svaku osudu ne pokazuju ni trunku poštovanja prema pokojnima, ali ni prema živima. – Ovo nije samo primjer grubog nemara pojedin(a)ca za javno dobro i zaštićene kulturno-povijesne spomenike, već i oskvrnuća groblja kao mjesta pijeteta, tišine i molitve, prokomentirao je Univerzalov direktor Stjepan Ripić, izrazivši nadu da će krivci biti pronađeni.

Na Gradskom je groblju, podsjeća, i ranije bilo krađa, no uglavnom se to odnosilo na cvjetne aranžmane, kantice, metlice i lopatice za uređenje grobnih mjesta, a ponekad i na potkradanje sadnica živog cvijeća, čemu zapreka nije bilo ni zaključavanje ulaza. Sve to održava, zaključuje Ripić, nisku razinu ljudske kulture i odnos dijela građana prema zajedničkoj infrastrukturi, pokojnicima i duhovnosti, ali i aktualizira ideje o postavljanju videonadzora.