Prije dva mjeseca započeta rekonstrukcija sustava punjenja olimpijskog bazena i sanacija njegove školjke najveći su investicijski izazovi na Gradskim bazenima u proteklih 30 godina. Iako je 2015. izgrađen gotovo potpuno novi mali bazen, u velikom još od otvaranja 1989. na sadašnjoj lokaciji nije bilo ozbiljnije intervencije, osim parcijalne sanacije 2003. Grad je za ovaj projekt izdvojio 1,6 milijuna kuna (bez PDV-a), a radove izvodi javnom nabavom odabrana tvrtka Tehnocolor.

– Krajnji nam je cilj smanjenje golemih gubitaka vode koje se godišnje zbog propusnog korita velikog bazena odlije i do 10.000 kubika! Prvi je pomak već učinjen lani postavljanjem novih cijevi na trasi od vodomjera do strojarnice pod tribinama i ponovnim saniranjem kompenzacijskog bazena, koji je veza između strojarnice i olimpijskog bazena. Dovršetkom radova u njegovu koritu godišnje ćemo uštedjeti 200.000 kuna, kaže Univerzalov direktor Stjepan Ripić. Dodaje kako ovosezonska rekonstrukcija obuhvaća i zamjenu nefunkcionalnih podnih mlaznica novima, hidroizolaciju i postavljanje novih pločica do visine odmorišnog podesta, koje će biti stilski usklađene s onima postavljenima 2017.

– Ponavljam da smo prije nego što smo krenuli u ovaj zahtjevan posao proveli tlačna ispitivanja i ustanovili da sustav punjenja i dopune bazena vodom ne funkcionira. Tako je to bilo godinama, pa smo se, unatoč nemalom potrebnome ulaganju, uhvatili u koštac s pravim problemom bazena i došli do rješenja za idućih 20-30 godina, zaključuje Ripić. Unatoč lošem vremenu, koje je kočilo radove, Univerzaov direktor dodaje da će Gradski bazeni za novu kupališnu sezonu biti spremni početkom lipnja.