Otpadni papir, plastiku, staklo, metal, tekstil, električnu i elektroničku opremu, krupni otpad, baterije i akumulatore, građevinski i problematični otpad, lijekove i gume, odnosno 40-ak vrsta otpada nastalog u kućanstvima Đakovčani i žitelji prigradskih naselja od ponedjeljka 23. rujna moći će besplatno zbrinjavati u reciklažnom dvorištu u Gajevoj 31. Objekt je početkom mjeseca upisan u Očevidnik Ministarstva zaštite okoliša, a u međuvremenu, od dovršetka izgradnje do kraja kolovoza potpuno tehnički opremljen, čime su stvoreni uvjeti za puštanje u rad. Dvorište će biti otvoreno ponedjeljkom, srijedom i petkom od 7 do 14, a utorkom i četvrtkom od 11 do 18 sati.

Za svaki je unos otpada u reciklažno dvorište potrebno priložiti identifikacijsku karticu koju korisnici mogu podići u Univerzalovoj Upravi, također od ponedjeljka, svakim radnim danom od 7 do 15 sati, uz podmirena sva dugovanja Univerzalu u prethodnom obračunskom razdoblju. Kartica omogućuje evidenciju o ulazu otpada koji je pojedino kućanstvo zbrinulo u dvorištu, što je posebno važno jer za građevni i glomazni otpad, ravno staklo, boje, tonere i drvo koje sadrži opasne tvari postoje ograničenja količina za svako polugodišnje razdoblje.

Uslugu odlaganja i privremenog skladištenja otpada u reciklažnom dvorištu nemaju pravo koristiti obrtnici, obiteljska gospodarstva i tvrtke, već samo građani. Razdvajanjem smanjujemo ukupnu količinu otpada, zajedno povećavamo standard komunalne usluge, potičemo razvoj kružne ekonomije i brinemo o zaštiti okoliša.