“Obrtnička” Ulica bana Jelačića pretvorena u šetalište, 38 izlagača, domaćinska atmosfera, vrlo dobra posjećenost Đakovčana koji su prkosili hladnom vjetru i sjajan večernji koncert popularnog Giuliana, sukus je 5. Festivala umijeća Obruč, koji su u subotu organizirali Grad Đakovo, Turistička zajednica, Udruženje obrtnika i gradski komunalac Univerzal.

U prvom planu tradicijski i još uvijek živući majstorski obrti: postolar, kovač, kolar i medičar, a na izložbeno-prodajnim štandovima sve i svašta: od kulina i švargla, mljevene paprike, lepinjica, ekohrane, sira i kolača, pletenih i drvenih predmeta i igračaka, aronije, lavande i meda do kožnih papuča, lutkica, rukotvorina, suvenira, raznih ukrasa i domaćeg craft piva…

Pridružila se i ove godine Srednja strukovna škola Antuna Horvata sa svojom učeničkom zadrugom, promovirajući deficitarna zanimanja: zidare, pekare, kuhare i frizere… Đakovačka je policija u sklopu Obruča zajedno s Gradom podjelom ruža i prigodnih tiskanih materijala ujedno obilježila Dan borbe protiv nasilja nad ženama.

– Drago nam je da su đakovački tradicijski majstori obrtnici ovdje pokazali svoja umijeća… Pružamo im podršku i očekujemo da će se i ostali obrtnici ubuduće više angažirati i sudjelovati jer ovo je njihov festival. Dok se bore za svoj prostor na tržištu roba i usluga, mogu računati na Grad kao partnera, kaže zamjenik gradonačelnika Robert Francem.

Promet je u Jelačićevoj bio zatvoren tijekom subote, noći i nedjeljnog jutra, čime je Đakovo dalo doprinos obilježavanju Europskog dana bez automobila. Jutros su se najprije probudili komunalni radnici, koji su cijelu ulicu već do 8 sati potpuno raspremili, očistili od otpada i doveli u provobitno stanje.