Tržnica je najšarenije, najmirisnije i najveselije mjesto u našem gradu. S ovakvim opisom i doživljajem tržnice, kakav čitateljima nudi djevojčica Anita u slikovnici “Šetnja tržnicom”, zacijelo bi se složili školarci prvih i drugih razreda koji su jučer na inicijativu Univerzalovog tima posjetili đakovačku tržnicu. Djeca Ćolnićeve i Nazorove škole obišla su klupe domaćih proizvođača, nastojeći prepoznati ili tek upoznati brojne vrste sezonskog voća i povrća, hrane, cvijeća i ostalih namirnica, sve ono što se svake srijede i subote, svježe i hranjivo, može pronaći na Tržnici. Marljivi su proizvođači s obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava rado odgovarali na pitanja znatiželjnih mališana, među kojima su neki “pijac” posjetili prvi put!

Šetnju Tržnicom maleni su školarci, a bilo ih je više od stotinu, zaključili kratkim odmorom i osvježenjem. Univerzal je svakome djetetu poklonio spomenutu, bogato ilustriranu slikovnicu autorice Marije Martinko. Ona će ih, sasvim sigurno, motivirati i na buduće posjete tržnici, mjestu na kojemu sve ono svježe, mirisno i zdravo iz prirode i sa sela ulazi u naš grad, zbog čega je često zovu “trbuhom grada”.

Osim što je za njih bio vrlo korisno iskustvo, posjet osnovaca Gradskoj tržnici poslužio je kao uvod u svečanost dodjele certifikata „Proizvodi hrvatskog seljaka“ nositeljima poljoprivrednih gospodarstava koji sami u svojim vrtovima, plastenicima, povrtnjacima, voćnjacima ili na njivama proizvode sve što plasiraju na đakovačku tržnicu, a takvih je pedeset i troje.