Prije desetak dana počeli su građevinski radovi na energetskoj obnovi stambenih zgrada 6, 20 i 23 na Vijencu kardinala Alojzija Stepinca. Vanjsku konstrukciju Dvadesetice izvođač oblaže termalnim panelima mineralne vune, čemu je prethodila uoči Uskrsa obavljena izolacija stropa prema negrijanom tavanu i izmjena dotrajale drvene i metalne stolarije plastičnom. Taj posao, međutim, tek slijedi na Dvadesettrojci, gdje također traju radovi na novoj vanjskoj termalnoj ovojnici.

Građevinske su se skele pojavile i na Dvojci, a već uskoro će započeti konkretni radovi na pročeljima preostale četiri zgrade u ovom drugom ciklusu obnove – 7, 22 i 24 na Vijencu te Trojke u Ulici kralja Tomislava. Za projekte veće energetske učinkovitosti osam objekata kolektivnog stanovanja, vrijedne oko 10,2 milijuna kuna, upravitelj je u zgradarstvu Univerzal povukao bespovratnih 5,8 milijuna kuna iz europskih fondova. Razliku od 40% sredstava do pune cijene investicije pokrit će stanari kreditom poslovne banke. Iza kulisa cijelog procesa, mimo svih vidljivih majstorskih radova, stoji Univerzalova administrativno-pravna služba koja obavlja opsežan “papirnati” posao tehničkog vođenja obnove.

Koristi su EU projekta “Obnovljene zgrade više štede – više vrijede” bez dvojbe višestruke; obnovom njihovih pročelja gradska četvrt u kojoj se zgrada nalazi dobiva nove vizure, stanari ljepše, ugodnije i ekonomičnije životne prostore, smanjuju im se računi za grijanje i klimatizaciju, dok se vlasnicima stanova povećava vrijednost nekretnina. Racionalizacijom potrošnje energije, osim financijskih ušteda, smanjuje se i emisija CO₂ u atmosferu.